خالدی- مشهد نه‌‌تنها اقوام و ملیت‌های مختلف با مذاهب و آیین‌های گوناگون را در خود جای داده است بلکه، به واسطۀ جاذبه‌های گردشگری اعم از حرم امام رضا(ع)، بقعات امامزادگان و آثار باستانی، هر‌روزه...


خالدی- مشهد نه‌‌تنها اقوام و ملیت‌های مختلف با مذاهب و آیین‌های گوناگون را در خود جای داده است بلکه، به واسطۀ جاذبه‌های گردشگری اعم از حرم امام رضا(ع)، بقعات امامزادگان و آثار باستانی، هر‌روزه ده‌ها توریست و جهانگرد را به سوی خود می‌کشاند. استفاده از ظرفیت این خیل عظیم نه‌تنها می‌تواند اثر مستقیم خود را در سفرۀ مردم مشهد نشان دهد بلکه این جمعیت می‌توانند به‌‌راحتی، به عنوان سفیران انقلاب اسلام و فرهنگ ناب ایرانی، پیام انقلاب را به کشورهای خود ببرند و باعث شکست تبلیغات سوء علیه کشور عزیزمان شوند.لکن، برای استفادۀ بهینه از این ظرفیت، نهادهای اجرایی باید زمینۀ برقراری روابط مستقیم میزبان با مهمان را برقرار و آن را جهت‌دهی کنند.به همین منظور، آیین بهره‌برداری رسمی از فرهنگ‌سرای امت روز گذشته با حضور خانواده‌های شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم، جمعی از شهروندان اهل‌سنت مشهدی، فعالان فرهنگی نیجریه‌ای، پاکستانی و افغانستانی، شهردار مشهد، رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد برگزار شد.
این فرهنگ‌سرا اولین نهاد رسمی در شهرداری مشهد است که با هدف نزدیک‌تر شدن ملت‌های اسلامی، مذاهب و قومیت‌های مختلف شروع به کار می‌کند.

دیپلماسی مذهبی دیپلماسی رسمی شود
شهردار مشهد در این مراسم، با اشاره به اینکه مشهد شهر معین‌الضعفا‌ست و باید مأمن و پناهگاه همۀ مسلمانان جهان باشد، اظهار داشت: «این شهر سالانه میزبان جمعیت زیادی از زائران است که این امر نشان‌دهندۀ اهمیت آن برای مسلمانان ایرانی و خارجی جهان است.». سید صولت مرتضوی، با تأکید بر اینکه مشهد استعداد تبدیل شدن به عنوان ام‌القرای جهان اسلام را دارد، اضافه کرد: «این شهر می‌تواند مرکز ثقلی برای تدوین، تبیین و احیای آموزه‌های دینی باشد.».وی با بیان اینکه این شهر کانونی مناسب برای بهره‌مندی مسلمانان جهان از مفاهیم و ارزش‌های دینی و اسلامی است متذکر شد: «مشهد می‌تواند مناسب‌ترین مرکز برای تبیین آموزه‌های حقیقی دین به دور از افراط و تفریط باشد.».

عدالت، بهترین بهانۀ وحدت
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد هم در این مراسم با قرائت آیۀ مبارکۀ «لقد أرسلنا رسلنا بالبینات و أنزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم الناس بالقسط» گفت: «هدف همۀ انبیا، از ابتدا تا انتها، پیاده کردن و اجرای عدالت در جهان است و آنچه امت اسلام را به هم پیوند می‌دهد، علاوه‌بر مبانی دینی، همین مفهوم عدالت است.». وحید جلیلی ادامه داد: «ظهور منجی موعود که امری اجماعی بین همۀ مسلمانان است نیز یکی از اهداف اصلی آن برپایی عدالت در جهان است. به همین دلیل، ایشان خودشان محور وحدت همۀ امت‌ها در جهان قرار می‌گیرند و ما خوش‌حالیم که، در آستانۀ ولادت چنین امامی، این فرهنگ‌سرا را در مشهد‌الرضا افتتاح می‌کنیم. این یک خیزش فراگیر برای اقامۀ عدالت در جهان است.».
جلیلی در ادامه با اشاره به افتتاح فرهنگ‌سرای تازه‌احداث‌شدۀ شهرداری گفت: «آنچه امروز افتتاح می‌شود سخت‌افزار این وحدت است و این فرهنگ‌سرا به مثابۀ کانون و مرکزی جهت تقویت نگاه امتی و وحدتی برای همۀ نخبگان و دغدغه‌مندان وحدت ایفای نقش خواهد کرد.».وی افزود: «فرهنگ‌سرای امت، در آینده، هم برای تبیین نگاه انقلاب در حوزۀ وحدت برنامه خواهد داشت و هم برای مقابله با نگاه‌های ضدوحدتی.».معاون فرهنگی شهردار در همین زمینه اشاره‌ای کوتاه به جریان‌های ضد‌‌وحدتی در مشهد کرد و گفت: «از چند دهۀ پیش، یعنی از سال‌های دهۀ40، در مشهد یک جریان معرف اسلام ناب محمدی با محوریت رهبر معظم انقلاب شکل گرفت که علم نگاه امتی را برافراشته‌ بودند و ایشان، از همان دورانی که طلبه‌ای جوان بودند، نگاه‌های دقیقی در حوزۀ جهان اسلام داشتند و، در کمال شگفتی، هنوز هم همان نگاه‌ را با قدرت ادامه می‌دهند.». وی ادامه داد: «به واسطۀ همین صبغه و سابقه، این فرهنگ‌سرا باید مسجد امام حسن مجتبی‌(ع) و مسجد کرامت که رهبری در آن‌ها به تبیین اصول انقلاب در حوزۀ وحدت پرداختند را الگو قرار دهد تا پرچم اسلام ناب را برافراشته نگاه دارد تا جایی که به جایی برسیم که هر‌کس در مشهد زندگی می‌کند خودش را جزوی از امت اسلامی بداند.».
جلیلی به نقش و تلاش استعمار در بر هم زدن وحدت هم اشاره کرد و گفت: «استعمار به‌ویژه انگلیس خبیث بیکار نمی‌نشیند و قطعاً برای ایجاد تفرقه برنامه‌ریزی می‌کند. ما هم باید برنامه داشته باشیم و با افتخار شعارهای اسلام ناب را سر دست بگیریم و نگذاریم تفکر اسلام آمریکایی یا شیعۀ انگلیسی در شهری که مهد وحدت بوده است و هست ریشه بدواند.».

فرهنگ‌سرایی برای استفاده از ظرفیت زائرپذیری
مدیر فرهنگ‌سرای امت هم در حاشیۀ این مراسم گفت: «فرهنگ‌سرای امت به منظور رشد نگاه جهانی به مشهد و افزایش احساس شهروندان به جایگاه جهانی این شهر احداث شده است.».
حسین کمیلی با بیان اینکه تقویت هویت امتی شهروندان مشهدی یکی از مأموریت‌های اساسی این فرهنگ‌سر‌است عنوان کرد: «رویکرد اصلی فرهنگ‌سرای امت در حوزه‌های دانش، گرایش و مهارت‌های ارتباطی است که باعث می‌شود از فعالیت‌هایی که با نگاه امت جهان اسلام در شهر مشهد برنامه‌ریزی می‌شود حمایت کند. علاوه‌بر این، حمایت از تشکل‌هایی که در مجموعه‌های مردمی برای توسعۀ مناسبت‌های جهانی‌شدن مشهد فعالیت دارند یکی دیگر از ابعاد کاری این فرهنگ‌سر‌است.».

از نیجریه تا افغانستان
آیین بهره‌برداری از فرهنگ‌سرای امت حواشی جالبی هم داشت. قرائت ابتدای این مراسم توسط طلبۀ نیجریه‌ای، موسی بللو، قرائت شد. همچنین، در لحظۀ قیچی کردن روبان، رحمان اسحاقی، نوجوان افغانستانی، قرآن و قیچی را به شهردار داد و به لهجۀ افغانستانی به شهردار و همراهانش خوشامد گفت. در این جلسه، چند نفر از رزمندگان مدافع حرم و همچنین نمایندگان سید ساجد نقوی، رهبر شیعیان پاکستان، هم حضور داشتند. حسن بالا، دیگر طلبۀ نیجریه‌ای در مشهد، هم در گفتگو با خبرنگار شهرآرا گفت: «فرهنگ‌سرای امت می‌تواند گروه‌های انقلابی در خارج از ایران را به هم نزدیک کند و، از همین طریق، فرهنگ ناب انقلابی را به آن‌ها بدهد.». وی با اشاره به زائرپذیر بودن مشهد گفت: «امام رضا (ع) توانسته‌اند مردم را از جای‌جای جهان به مشهد بکشانند و همین فرصت خوبی به دست می‌دهد تا بتوان با آن‌ها ارتباط گرفت و به آن‌ها نزدیک شد.».

نظرات (0)

اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کند

نظر خود را اضافه کنید.

ثبت نظر به عنوان مهمان. ثبت نام کنید و یا وارد شوید تا بتوانید از امکانات بیشتری بهره مند گردید
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location