هتل پارمین
باید توجه داشت که مشهد، به دلیل اینکه حرم مطهر امام رضا(ع) در آن واقع شده، از دیرباز محل رفت‌و‌آمد مسلمانان بوده است. بر همین اساس، از ابتدا، مردم مشهد و اطراف آن همگی شیعه‌مذهب نبوده‌اند بلکه مردمی از اهل‌سنت نیز در این مناطق حضور داشته‌اند.

باید توجه داشت که مشهد، به دلیل اینکه حرم مطهر امام رضا(ع) در آن واقع شده، از دیرباز محل رفت‌و‌آمد مسلمانان بوده است. بر همین اساس، از ابتدا، مردم مشهد و اطراف آن همگی شیعه‌مذهب نبوده‌اند بلکه مردمی از اهل‌سنت نیز در این مناطق حضور داشته‌اند و همگی از ارادتمندان امام هشتم شیعیان بوده‌اند. ارادت اهل‌سنت به امام رضا(ع) همواره وجود داشته است، به طوری که، در زمان ورود امام(ع) به خراسان و مشهد، بسیاری از افرادی که به استقبال ایشان رفتند از اهل‌سنت بوده‌اند و حتی بسیاری از کاتبان احادیث ایشان نیز از همین افراد بوده‌اند. همچنین باید توجه داشت که ارادت به امام رضا(ع) در کشورهای منطقه نیز وجود دارد تا جایی که حتی جریان‌های صوفی‌مسلک در کشورهای منطقه خود را از پیروان امام رضا(ع) می‌دانند. با این وجود، باید توجه داشت که، در پنج‌شش‌سال گذشته، دشمن با سوء‌استفاده از بحران‌های داخلی کشورهای اسلامی به گونه‌ای عمل کرده که باعث شده است بدبینی بین شیعیان و اهل‌سنت افزایش یابد. مثلا دشمن با بهره‌بردای از بحران داخلی سوریه، که صرفاً یک مسئلۀ داخلی است، آن را دعوای مذهبی نشان می‌دهد و از آن به سنی‌کشی و مذهب‌کشی تعبیر می‌کند.
همین مسئله باعث شده است که رهبر معظم انقلاب اسلامی، با درک این ضرورت در چند سال اخیر، بیش از ٧٠بار بر مسئلۀ وحدت تأکید کرده‌اند و دعوای موجود در منطقه را دعوای بین جریان وحدت‌خواه امت اسلامی در مقابل جریان تفرقه‌خواه دانسته‌اند.
دشمن، که تاکنون در بین مسلمانان ناکام بوده است، اکنون با بهره‌برداری از آخرین حربۀ خود به دنبال ایجاد تفرقه و جدایی بین مسلمانان است؛ لذا ما، اگر می‌خواهیم سیرۀ اهل‌بیت(ع) را جاری کنیم و الگوی کشورهای اسلامی باشیم، اگر بتوانیم مسئلۀ وحدت را به صورت عینی‌تر نمایش دهیم و از ظرفیت‌های اقوام و مذاهب داخل کشور در راستای وحدت اسلامی بهره ببریم، می‌توانیم به یکی از اهداف مهم انقلاب اسلامی، که همان برادری و برابری اسلامی است، دست یابیم.
وحدت، پیش‌فرض قدرت و عزت امت اسلام
همان‌گونه که قرآن تأکید می‌کند، وحدت اسلامی اولین پیش‌فرض قدرت و عزت امت اسلام است و، اگر مسلمین دچار اختلاف شوند، دچار ضعف خواهند شد. اما با این اوصاف برخی جریان‌های افراطی وحدت را عقب‌نشینی از عقیده و نظر خود می‌دانند در حالی که این دو موضوع هیچ ارتباطی به هم ندارد. وحدت به این معنا‌ست که ما اختلافات میان مذاهب اسلامی را بدانیم اما بر آن‌ها تأکید نکنیم بلکه، با وجود اختلاف، بر اشتراکات تمرکز کنیم تا زمینه‌های نزدیکی بیشتر فراهم شود.
در راستای درک همین نکته است که کشورهای اروپایی، با وجود اختلافات بسیار، این مسئله را دریافته‌اند که، در صورت جدایی از هم، قدرت چندانی ندارند و در مقابل رقبا ضعیف خواهند بود و، بر همین اساس، با تشکیل اتحادیه، به دنبال حفظ قدرت و موقعیت خود هستند. وحدت تجربه‌ای است که همۀ عقلا بر آن تأکید دارند، همان‌گونه که قرآن و ائمۀ اطهار(ع) بر آن صحه گذاشته‌اند اما، به گفتۀ رهبر معظم انقلاب اسلامی، بعضی‌ها این مسئله را نمی‌فهمند یا نمی‌خواهند بفهمند‌.در پایان باید گفت، اگرچه نبود فرهنگ‌سرایی با موضوع وحدت که بتواند در راستای این هدف گام بردارد در شهر مشهد که سالانه پذیرای چند میلیون زائر خارجی است جای سؤال دارد، به هر حال، افتتاح این فرهنگ‌‌‌سرا را باید به فال نیک گرفت چراکه می‌تواند به عنوان گامی مهم در راستای این هدف تلقی شود.
*دبیر مجمع جهانی «امت واحده» / علیرضا کمیلی* 

نظرات (0)

اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کند

نظر خود را اضافه کنید.

ثبت نظر به عنوان مهمان. ثبت نام کنید و یا وارد شوید تا بتوانید از امکانات بیشتری بهره مند گردید
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location